Reklama w autobusach coraz bardziej popularna

W dobie szalejącej inflacji komunikacja miejska wraca do łask. Bilety są jednak tańsze niż litr paliwa do samochodu. Pasażer ma pełen komfort jazdy – w większości klimatyzowane pojazdy, nie musi być maksymalnie skupiony na drodze.

Przystanki autobusowe są teraz montowane w większej ilości i w strategicznych miejscach. A dodatkowo wybierając masowe środki komunikacji dbamy o naszą planetę. Same plusy tej sytuacji. No może poza punktualnością przybywania autobusów, ale biorąc pod uwagę istniejące korki to nawet opóźnienie można uznać za zaletę.

Czekając na autobus na wiacie przystankowej mimochodem możemy zaobserwować kilka bądź kilkanaście reklam wokół siebie. Reklamy nas otaczały i będą otaczać. Ale to właśnie sposób dotarcia do potencjalnego klienta się zmienia.

Reklama w autobusach to strzał w dziesiątkę. Wywieszony plakat, ładnie oprawiony, z interesującym tekstem. Ile osób może go zauważyć w ciągu dnia? Ile z tych osób przeczyta? A ile skorzysta? Nie mamy dokładnych danych co do tych odpowiedzi, lecz możemy na spokojnie oszacować ich liczbę. Jeśli jedną linią autobusu przejedzie dziennie 1 milion pasażerów, to możemy oszacować że chociaż 75% dostrzeże reklamę.

Z tego chociaż połowa ją przeczyta, to daje nam 375 tysięcy pasażerów dziennie. Nawet jeśliby z danej reklamy skorzystało 1% odbiorców to daje nam około 3 750 osób jednej linii autobusowej dziennie. W zależności od wielkości miasta linii autobusowych jest kilkadziesiąt jeśli nie kilkaset. Dzienny odbiór takiej reklamy robi więc niemałą liczbę potencjalnych klientów.

Reklama w autobusach

     Jeśli więc mamy oszacowany potencjalny dzienny odbiór reklamy to musimy się zastanowić, czy pasażerowie w ogóle na takie reklamy zerkają. Czekając długo w kolejce do lekarza pewnie nie jednemu z Państwa zdarzyło się przeczytać wszystkie wiszące w poczekalni plakaty. Nawet może nie czytać ze zrozumieniem, ale chociaż testować swój wzrok z dalszej odległości. Albo skupić uwagę na fotografii bądź rysunku, znajdującego się na plakacie.

Matka czekająca z dzieckiem również będzie próbowała zachęcić swoją pociechę do zapoznania się z treścią przekazu. To jest właśnie życiowa reklama, blisko człowieka ale nienamolnie rzucająca się w oczy co chwilę. Nie wyskakuje nam znany aktor z lodówki, ani nie denerwuje piosenka z reklamy. To odbiorca decyduje kiedy i jak odbierze przekaz, znajdujący się na reklamie. W dzisiejszych czasach taki wybór staje się luksusem. Bez przymusu, nakazu, cicho i spokojnie. Reklama na autobusach jest stale, tylko pasażerowie się zmieniają.

Czy zwraca na siebie uwagę? Oczywiście, lecz nie jest krzykliwa ani tandetna. Taki przekaz był od zawsze i taki pozostanie. Starsze osoby są przyzwyczajone do czytania informacji z afiszy czy plakatów. Dla nich smartfony to dziwny wynalazek zabierający czas. Nawet dla dzisiejszej młodzieży taka reklama to oderwanie się od ekranu telefonu. 

Reklama w wielkich i mniejszych miastach

     Reklama nie omija nikogo. W Bydgoszczy komunikacja miejska liczy około 47 linii autobusowych. W stolicy Polski takich linii jest prawie 300. To nie stanowi jednak różnicy, ponieważ pasażerowie są tacy samy. Każdy zmęczony lub zamyślony szuka punktu by zaczepić na czymś wzrok. I patrząc przez okno busa na zmieniający się widok ciężko jest się na chwilkę zatrzymać. Reklama na autobusie jedzie z pasażerem.

Czy pojazd stoi, skręca czy jedzie prosto bez problemu możemy przeczytać treść reklamy. Ale aby taka reklama zachęcała odbiorcę musi być przejrzysta i w odpowiednim otoczeniu. Do tego zadania należy wynająć firmę, która specjalizuje się w tej branży na terenie całego kraju. Przedsiębiorstwu AutoBOX powierzyło już swoje komunikacje miejskie  ponad 70 miast w Polsce. Firma oferuje reklamy w różnych środkach transportu, czyli też w tramwajach, pociągach kolei miejskiej. Na stronie https://autobox.com.pl/ można szczegółowo zapoznać się z ofertą. Z pewnością każdy widział również reklamę na tylnej części autobusu. Taka reklama na autobusach dociera dodatkowo do kierowców i pasażerów samochodów osobowych oraz innych uczestników ruchu drogowego. Estetyka połączona z wysoką jakością przyciąga wzrok.